Важна обавештења и најаве

Одакле смо ми Војвођани

Обележавајући 100-годишњицу присаједињења Војводине Србији и завршетак великог рата, у 1. полугодишту 2018-19. године бавили смо се Војвод...

петак, 29. децембар 2017.

Прича о олимпијским играма



1. ниво

Олимпијске игре су настале у Грчкој. Постоји много различитих прича о томе како су Олимпијске игре почеле. Једна прича каже да је Олимпијске игре започео Зевсов син, грчки јунак Херакле. Друга прича говори да је игре установио сам Зевс као прославу своје победе, у бици за власт над оцем Хроном. Трећа прича каже да су почеле као погребне игре у спомен на лидијског принца Пелопса. Четврта прича каже да је Херакле победио у једној трци у Олимпији, па је одлучио да се на ту успомену сваке 4. године одржавају такве трке. Пета прича каже да су Олимпијске игре почеле као фестивал.
У почетку је постојало само једно такмичење – трка на 120 метара. У трци су се такмичили само мушкарци, а жене које су хтеле да се такмиче имали су свечаност по имену Хераја.
Мушкарци су се такмичили голи. Има неколико прича и зашто. Једна прича каже да су се мушкарци такмичили голи да би показали своја мишићава тела. Друга прича каже да је  током једне трке, тркачу Орсипу из Мегаре – спала одећа. Он је наставио да трчи го. То су разлог зашто су такмичари тада трчали голи. После неког времена Олимпијске игре су постале веома популарне. На хиљаде људи из целог света је долазило да гледа Олимпијске игре.
Историјски догађаји који су прекинули олимпијске игре су Први и Други светски рат и када  их је римски цар Тодосије I забранио (такође војници су уништили Зевсов храм, а после тога у Олимпији су се десиле поплаве и земљотреси, а од Олимпије су остале само рушевине). Али 1875. године немачки археолог је у рушевинама Олимпије пронашао старе скулптуре и грнчарију. Тада су људи поново почели да се интересују за Олимпијске игре.
Године 1892. француски племић Пјер де Кубертен је предложио да се поново покрену Олимпијске игре. У почетку га нису слушали, али кад је послао писма другим људима они су се сложили.
У Старој Грчкој жене нису смеле да се такмиче у спортовима, а данас равноправно могу да се такмиче у свим спортовима и дисциплинама.
Ово је знак Олимпијских игара. На овом знаку су пет кругова. Они представљљају пет континената који се такмиче. То су: Европа, Африка, Аустралија, Јужна и Северна Америка и Азија.

2. ниво

 .


МИТОЛОШКЕ
СТВАРНЕ
1. Игре почињу као успомена грчког јунака Хераклеа
2. Одржаване су у славу врховног бога Зевса
3. Игре је установио сам Зевс као прославу своје победе
4. Игре су почеле као фестивал
5. Пелпс је оснивач Олимп

 .

  • Легенда каже да је Херакле победио у једној трци у Олимпији, па је одлучио да се на ту успомену сваке 4 године одржавају такве трке.
  • Пошто је Зевс био врховни бог, људи су га поштовали и приређивали игре у његову част.
  • Једна легенда говори да је игре установио сам Зевс као прославу своје победе, у бици за власт над оцем Хроном.
  • Игре су почеле као део великог верског фестивала у Зевсову част.
  • Једна прича каже да су Олимпијске игр почеле као погребне игре у спомен на лидијског принца Пелопса. Пре много година, Пелопс је победо у трци двоколица. Такмичио се да би освојио прелепу принцезу, коју би узео за жену.
  • Грци су вероватно започели Олипијске игре из забаве. Грци су јако волели да се такмиче.
  • Имали су такмичења у свему: у трчању, у боксу, у рвању, у бацању диска, у сликању, у писању па чак и у љубљењу.
Један француски племић Пјер де Кубертен је јако волео Олипијске игре.
Његова слика:
Извор-https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%98%D0%B5%D1%80_%D0%B4%D0%B5_%D0%9A%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD#/media/File:Pierre_Fredy_de_Coubertin,_baron_de_Coubertin.jpg

Прочитао је сваку књигу о Олимпијким играма.
Године 1892. на једном скупу спортских званичника Пјер де Кубертен је предложио да поново оснују Олимпијске игре, али званичници га нису слушали. Пјер де Кубертен није одустајао. Писао је писма и разговарао са светским вођама, најзад прихватили су де Кубертенову идеу. Следећи задатак му је био да окупи људе који ће да организују нове Олимпијске игре.Та организација је добила име МОК (Међународни олимпијски комитет).
Церемонија отварања олимпијских игара је била попут великог карневала.
Церемонија је почињала великим плесом и ватрометом. Онда је следела олимпијска химна и дизање олимпијске заставе коју је измислио Пјер де Кубертен.  На тој застави су пет кругова које претстављају континенте у миру и слози.  На почетку Олимпијских игара пали се бакља.
Гесло ,,У Олимпијским играма важно је учествовати, а не победити. Баш као што је у животу важна борба, а не победа“ смислио је Пјер де Кубертен, а значи да је битно да си отишао на олимпијске игре, јер ту иду само они најбољи, баш као што је у животу важно да покажеш да знаш да се бориш, а да би био добар у томе не мораш да победиш.
Фер-плеј је када се игра или такмичи поштено, по правилима.




четвртак, 28. децембар 2017.

Принцеза Нећу и принц Хоћу

1.ниво 

Како се звало краљевство у којем је живела принцеза Нећу, а како краљевство принца Хоћу? Како је принцеза Нећу одговорила на просидбу?
1.Принцеза Нећу живи у краљевству Тирамису, а принц  Хоћу живи у краљевству Бакалар.  Она је одговорила на просидбу  да неће да се уда за принца Хоћу али је хтела да каже да хоће.  

2.ниво 

Објасни како си разумео део књиге кад принцеза одбија принца и плаче?
1.    Принцеза Нећу је рекла принцу да неће да се уда за њега зато што није знала да каже хоћу и онда јој је било жао што га нехотично одбија.

 У ком делу препознајеш прве знаке љубави?
 2. Препознајем први део љубави у делу када се принцеза Нећу насмешила принцу Хоћу и  кад је хтела да каже да хоће да се уда за принца када је принц Хоћу други пут питао да ли хоће да се уда за њега.

Принцеза Нећу је имала велики проблем. Која њена особина је изражена и шта мислиш о њеним родитељима?
3. Изражена је њена лењост јер  неће ништа да ради и стално се нећка и љути, не може да каже "хоћу". Мислим да родитељи хоће да јој помогну да је науче да каже "хоћу" и да постане вредна и добра девојчица, али кад је била мала били су нежни и попустљиви, нису је васпитали добро, па је израсла у непослушну девојку.

3. ниво

Замисли да си царски саветник. Напиши шта би ти урадио да помогнеш принцези/ принцу? Пиши у 1. лицу - кад кажеш "ја" то је онда царски саветник, а не ти.

петак, 22. децембар 2017.

Свети Сава и Стефан Провенчани

1.ниво


3. Принц Растко највише је волео да чита књиге. Када је био мали није волео да иде на забаве у двор, нити да пева песме, а камоли да плеше.

2. ниво


1. Свети Сава је слагао родитеље да иде у лов на јелена . У току лова док нико није гледао искрао се и зајахао коња и отишао , како би отишао у манастир.  Када се Сава није вратио, родитељи су се ѕабринули зa њега , и мајка му је плакала .

3. ниво


1. Ја краљ Стефан  Немањић обећавам да ћу своју државу Србију бранити од неке друге државе, ако неко нешто добро уради дао би му парче земље. Ако неко нешто не добро уради дао би му казну, а та казна би била да  се спакује и оде из Србије у неку другу државу.

Свети Сава и Стефан Провенчани

1. ниво


1. Принчеви су Вукан Стефан и Растко. Отац их је васпитао да свако јутро читају пишу и да требају да се пристојно понашају као принчеви.
2. На Расткову одлуку да иде у Свету гору утицао је монах који је дошао на двор и причао како се живи у манастиру. На Светој гори су се читале књиге и молило Богу.
3.  Принц Растко кад је био мали волео је да чита књиге, а није волео да иде у лов. Кад је отишао у манастир не занимају га славе, ни власт, ни богатство, а занима га да чита књиге, да остане на Светој гори  и да лечи људе.
4. Стрез је из Бугарске  има расчупану косу и поцепану одећу.Стрез је висок човек био је безобразан према људима.

2. ниво


1. Свети Сава је слагао  родитеље и у току лова се искрао и побегао од куће.Не опраштам то што је слагао родитеље а опраштам када је постао Сава и лечио људе. Друга превара се десила у манастиру. Превaрио је војнике који су дошли да га воде код оца. Напио их је и рекао да спавају па ће ујутру кренути. Док су они спавали, Сава се замонашио и војници га ујутру нису смели узети из манастира. Због тога су војници могли добити грдње од Немање и да их протера. То му праштамо јер је много важнији његов монашки посао него принчевски.
2.Стефан и Вукан су се свађали око земље зато што је Вукан добио мање а сматрао је да треба да добије целу Србију јер је био најстарији од Немањића. Вукан и Стефан су се наоружали и кренули у рат. Рат је резрешен тако што им је Свети Сава рекао да би требаало да се стиде пред војницима и пред њиховим гробом од оца.
3.Стефан и Вукан су користили за међусобну борбу: копља, мачеве, буздоване, лукове и стреле, песнице... Сава је користио загрљај, пољубац и крст,  који му означава да је замонашен и да помаже Богу.


3.ниво 

"Ја краљица Ана свечано се заклињем да неће бити рата,владаће мир Србијом. Помагаћу  сиромашнима и болеснима. Србија неће бити пропала држава већ  ће бити боља од сваке друге државе."






















Свети Сава и Стефан Првовенчани

1.ниво


1. Растко, Вукан  и   Стефан су принчеви. Они  су били деца Стефана Немање.  Отац их је васпитао да пишу и читају и правила како да буду принчеви.
2. На Расткову одлуку да оде у Свету гору утицао је монах који је дошао на двор Стефана Немање. Он је описао да се у манастиру лече људи, моле се Богу и читају књиге, раде у природи и обрађују земљу.

2. ниво


1. Свети Сава  је преварио оца јер је уместо да  лови јелене, он је отишао на Свету гору , а онда је преварио војнике да кад  се одморе крену ће у Србију ,али уместо тога он је постао монах и добио  име Сава. Не одобравам му зато што није лепо таквим преварама некога преварити, а правдам му зато што је  много помогао Србији као монах. Када је преварио оца и мајку они су се јако бринули и то му замерам. Исто тако војници су се осећали преварени, а могли су да изгубе посао јер нису урадили што им је Немања наредио.


3. ниво


1. "Ја ћу да избацим  сво зло из Србије и даћу богатство сиромашнима. Када будем близу крају живота , даћу сваком сину престо и даћу им да живе у прелепим златним манастирима. Више никада се нећу свађати са својим братом Вуканом  и мир ће владати Србијом."



Светисава и Стефан Пронвенчани

 1.ниво


1. Принчеви су Растко (Сава), Вукан, Стефан. Они су синови  Стефана Немање од великог жупана Србије. Отац их је васпитао тако да су свако јутро их је учио да читају и пишу како да  буду принчеви                                                                                                     
3. На двору Немањића мали Принц Растко је волео да пеца са рибарима и да иде у лов на дивље животиње. Није волео да иде на журке и да пева на журкама. Кад је отишо у манастир није га занимало слава, власт, богатство занимало га је да чита књиге, размишља, помаже Љидима  и моли се богу.

2.ниво

2. Савина браћа Вук и Стефан су се свађали  ко ће бити владар после очеве смрти.  Кренули су у рат један против другога. Имали су буздоване, мачеве и штитове, лук и стреле, копља, шаке као оружје. Тај ратни сукоб разрешио је њихов млађи брат Растко, монах Сава. Он их је измирио на очевом гробу. Посрамио их је и они су се покајали.

3.ниво


3. Ја, Стефан, Немањин син, бићу поштен владар. Народу ћу служити храну, воће и поврће, хранићу их са месом. Помагаћу људима, лечићу их, превозићу их са кочијама, грејаћу их.  Чуваћу их од непријатеља и од зла и даваћу им ствари: кревете где ће да спавају, столице где ће да седе,  даћу им сто где ће да једу и тањире виљушке и кашике за јело. Направићу им светла.




                                                                         

Свети Сава и Стефан Првовенчани

1.ниво


3. Растко је највише волео да чита књиге, а није волео да иде у лов. Не занима га власт и престо. Жели да се замонаши, да се моли Богу и да помаже људима. Стрез је побегао из  бугарске зато што га вија његов рођак бугарски цар. Он је чупав, неуредан, има дугу браду и поцепану одећу. Био је насилан, агресиван чак је и хтео да нападне самог Стефана Немању.

2.ниво


1. Прва Расткова превара је кад је рекао родитељима да иде у лов, а родитељи су га пустили. Растко није отишао у лов него на Свету гору. То није било лепо са Расткове стране да превари мајку Ану и оца Стефана Немању јер су се они много забринули и јер се родитељи морају слушати.. Отишао је на Свету гору зато што га је Бог позвао.
Друга превара је када је рекао војницима да преспавају на светој гори. Док су војници спавали, Сава се крунисао.Замерам му то што су војници цео дан путовали, а нису довели Саву на двор. Оправдавам му зато што је Србији у то време више требао монах Сава него принц Растко.

3. ниво


1. "Ја, краљ Стефан Немања се заклињем да ћу бранити Србију од непријатеља, нећу дозволити да мој народ нападне неки други поштен народ. Обећавам да ћу градити школе,  манастире и болнице. Добрим људима ћу за награду дати парче земље.


среда, 20. децембар 2017.

Свети Сава и Стефан Првовенчани

1. ниво


2. Стрез је из Бугарске. Он је био у поцепаној мајици, чупав и неуредан. био је насилан. Волео је да се туче са  људима. Цар из Бугарске је много мрзео Стреза јер је показао своје право лице. Стрез је узвратио Стефану Прововенчаном тако што га је исмејавао и пљунуо га.

2. ниво

4.  Савина реч ''Свако може како хоће, али не може докле хоће,,


Цар Душан Силни

1.ниво

1.питање

Душан је био леп висок и  снажан да га нико није могао победити у мачевању, рвању, јахању... паметан, увек први одговарао на учитељева питања. Жеља му је била да постане велик и моћан као византијски цар па и бољи од њега и његовог деде краља Милутина. Зато је стално учио и трудио се да савлада нове вештине.


2.ниво

2.питање

Душанова жена се звала Јелена,пореклом је из Бугарске. Била је одевена у прекрасну хаљину од злата и свиле и окићена крупним бисерима,била је паметна жена која се није плашила да каже истину и њен страх је био да не добију дете, али су га ипак добили - сина Уроша.

3. ниво

2. питање
"




Цар Душан Силни

1.ниво

3.питање

Душанов отац се звао Стефан Немањић. Душан није растао у Србији зато што је његов отац Стефан Дечански био протеран од свог оца Милутина у Византију. Душан је био мали и зато је растао на двору византијског краља јерв му је била Византинка. Када је Милутин, Душанов деда, позвао сина Стефана Дечанског да се врати, вратио се и Душан. Међутим, касније се Душан посвађао са својим оцем и ослепио га.

4.

петак, 15. децембар 2017.

Краљ Милутин и Стефан Дечански

1.ниво

2. Јелену Анжујска је народ звао "краљица мајка" .Она је отворила прву женску школу Јелену Анжујску је народ звао" краљица мајка". Она је  отворила прву женску школу , научила их је да пишу ,читају ,везу и певају. Зато су је звали "краљица мајка."

2. ниво
2. Јелена  Анжујска  је пореклом из Француске.. Са краљем  Урошем је имала четворо деце. Желела је да отвори прву женску школу у Србији. Желела је да отвори пуно манастира и отворила је преко четрдесет.

                                                                     3. ниво  

                                                           

1. Јелена Анжујска је саградила манастире Грачаница и друге.Краљ Урош је саградио манастире Сопоћан ,и друге. Краљ Милутин је саградио манастире Грачаница, Црква у Хиландару Бањска , Љубостиња и друге, Краљ Милутин је саградио Градац и друге. Краљ Драгутин је саградио манастире Папраћа , Троноша , и друге.

2. Ја, Јелена, краљица српска, саградићу манастире и основати нову женску школу у Србији. Помагаћу сиромашнима. Иако сам из Француске, сматраћу Србију својом новом домовином и волети је и градити. Свога мужа, краља Уроша, поштоваћи и ценити као гсподара".



Краљ Милутин и Стефан Дечански

1.ниво

2. питање
Српски  народ  је   назвао  краљицу   Јелену   "краљица   мајка ". Она  је  била  жена   краља   Уроша  и  мајка  Драгутина  и  Милутина . Говорила  је  да  женска  лепота  не  вреди  без  памети  и  образовања  . Народ ју je назвао "краљица мајка" због њене доброте и великодушности. Отворила је у Србији прву ћенску школу. У њој су девојчице училе да читају и пишу, везу и свирају.

2. ниво

2. питање
Осећајући се веома усамљено краљица Симонида је по цео дан и ноћ патила за Византијом, својом отаџбином. Зато је одлучила да врати код родитеља. Дошавши пред цара, Симонида је заплакала: "Оче драги, ја нећу више да будем краљица. Желим да се замонашим и да проведем живот у манастиру!"
Много година касније се испунио Симонидин сан. Сјај и лепоту краљевске круне је заменила тишином и миром манастира у Цариграду.

3. ниво

2.
"Ја, краљица српска Јелена Анжујска, откако сам прошла долином јоргованом који је мој муж краљ Стефан Урош Први  засадио због мене, заволела сам српску земљу и српски народ.





Краљ Милутин и Стефан Дечански

1.ниво

2. питање
Јелена је прозвана као "краљица мајка" направила је  прву женску школу. У школи  су девојчице училе да : читају, пишу, свирају и везу. Помагала  је  Српском народу  највише  сиромашнима.


2. ниво

1. питање
Отац и син, краљ Милутин и Стефан Дечански су се сукобили зато што је Стефан мислио да ће га  отац Милутин заборавити и дати престо другој деци. Стефан је желео да покаже  да уме владати и журило му се да још више и боље помогне Србији. Последице сукоба су биле трагичне. Милути је заслепио свога сина Стефана  и отерао га из Србије. Сукоб су решили  тако што  је  Милутин  умро, а Стефан се вратио у  Србију и преузео престо. Стефан је постао нови краљ Србије. .Био је активан и борбен. Стефан  је признао  народу да  га отац није ослепио .

3.ниво

Ја као краљ  даваћу сиромашнима  храну, земљу и све што треба народу. Србија ће бити богатија од свих земаља на Балкану. Трудићу се да  влада мир и слога у Србији. Направићу нове  и боље  школе за сву децу Србије. Саградићу  цркве и  храмове.



понедељак, 11. децембар 2017.

Анегдоте о великим музичарима

1. ниво

Ствараоци по којима књига има поглављa су: композитори, инстументалисти, диригенти, певачи, критичари. Композитор је особа која пише музику. Инструманталисти су музичари који свирају неки инструмент. Диригент управља хором или оркестром. Певач је музичар који гласом производи тон. Критичари дају утиске о извођачима и ствараоцима музике. 
Пијаниста је инструменталиста који свира клавир. Маестро је велики мајстор у свирању музичких дела. Сопранисткиња је певачица која пева највиши женски глас.



2. ниво

У овој књизи је највише пажње посвећено композиторима зато што су они створили значајна музичка дела. Без њих инструменталисти не би имали шта да свирају, а певачи шта да певају. Ни критичари не би имали шта да прате и критикују.
Када за неког кажемо да је генијалан мислимо да је за нешто посебно надарен.
За мене је Моцарт највећи геније зато што је са пет година сјајно свирао клавир и компоновао, а да при томе није никога питао како се то ради.
Мргодна и строга врста музичких стваралаца су критичари.
Њихов задатак је да анализирају и коментаришу музичка дела и извођаче. Њихов посао је тежак зато што их не воле ако су строги и ако не пишу само похвале него и критике..
Најсмешнија ми је анегдота о Харолду Шенбергу када је рекао да су критичари као аутомобили: што су старији то су бучнији.
Приметио сам да је Шопен био врло осетљив. Када је добио комплимент од једног господина да га је његова музика лепо забавила, он је прокоментарисао да би тада требао да је се одрекне. Када је једна дама после концерта рекла да ће направити добар посао, он је одговорио да није ни политичар ни трговац, него да ствара музику.
Леополд Годовски је изјавио да не слуша друге пијанисте зато што га лоши нервирају, а на боље је љубоморан.
Артур Рубинштајн се представио таксисти да га овај не би заменио Леополдом Стоковским са којим су га често замењивали.
Рубинштајн, Хајфец  и Пјатигорски су били сујетни и стално су се кошкали.
Марија Калас је замерила Ђузепеу ди Стефану што се публици поклонио седми пут без ње и то у "њеној" Травијати, при чему јој је јасно дао до знања да је Травијата Вердијева, а не њена.
Сујета је претерано веровање у своје способности и често је праћена хвалисањем.

3. ниво


.
Име и презиме
Инструмент
век
Земља
Нико Паганини
виолина
ХIX
Италија
Франц Лист 
клавир
ХIX
Мађарска
Александар Драјсок
клавир
ХIX
Чешка
Владимир де Пахман
клавир
ХIX
Русија
Нгнаци Јан Падеревски 
клавир
ХIX
Пољска
Сергеј Рахмањинов
клавир
ХХ
Русија
Леополд Годовски
клавир
ХХ
Пољска
Фриц Краислер
виолина
ХХ
Аустрија
Артур Шнабел
клавир
ХХ
Немачка
Артур Рубинштајн
клавир
ХХ
Пољска
Јаша Хајфец
виолина
ХХ
Литванија
Андреја Прегер
клавир
ХХ
Србија
Исак Штерн
виолина
ХХ
Украјина
Џошуа Бел
виолина
ХХ
Америка




















Највише пијаниста је из Пољске, а највише виолиниста је рођено у ХХ веку.

Музичар, композитор, који ми се допада је Волфганг Амадеус Моцарт. Он се родио и живео је у Аустрији у осамнаестом веку. За њега се каже да је био чудо од детета. Компоновао је 626 дела. Наступао је већ са шест година. Најпознатија дела су му: Серенада Хафнер ( 1776 ), Симфонија Хафнер ( 1782 ), 21.клавирски концерт ( 1785 ), Опера Фигарова женидба ( 1786 ), Мала ноћна музика ( 1787 ), Опера Чаробна фрула ( 1791 ), Реквијем ( 1791 ).
Песлушао сам наведне композиције, неке целе, а неке делимично. Највише ми се допала композиција Мала ноћна музика. Темпо је брз и весео. Ова композиција ми дочарава весело и срећно расположење. Док сам је слушао замишљао сам неку скакутаву игру.

Од српских музичара у књизи се спомињу Стеван Стојановић Мокрањац, Петар Коњовић, Андреја Прегер.
Стеван Стојановић Мокрањац је рођен 1856. године. Он је оснивач српске хорске музике и прве музичке школе у Србији. Његова најпознатија дела су: Руковети ( збирка од петнаест песама с народним мотивима из различитих делова Србије, Босне, Македоније ), Литургија светог Јована Златоустог.
Посао критичара је да анализирају и коментаришу музичка дела и извођаче. Они морају добро познавати област коју прате како би је могли анализирати и критиковати. Њихов посао је тежак зато што их не воле ако су строги и ако не пишу само похвале него и критике. 
Као музички критичар највише негативне критике бих дао певачима и певачицама који завијају и вриште, а лоше певање прикривају неукусним облачењем. Сматрам да би њихово приказивање требало забранити и заменити са извођачима који имају уметничке вредност који у први план стављују музику која храни душу.