Важна обавештења и најаве

Одакле смо ми Војвођани

Обележавајући 100-годишњицу присаједињења Војводине Србији и завршетак великог рата, у 1. полугодишту 2018-19. године бавили смо се Војвод...

петак, 30. новембар 2018.

Мали кућни огледи 3

 1.НИВО 
1.Опиши поступак једног огледа који си спровео. Опис треба да има следеће елементе:
    • потребан материјал
    • ток огледа  
    •  закључак.  
Оглед који сам спровела је како учинити картон чврстим. Потребан материјал је три једнаке стаклене чаше и комад тањег картона. ставите две чаше и на њих од горе ставите картон. Часа ће пасти на што. Поновите исти процес али овог пута савите картон као гитара или цик цак. Чаша ће остати на картону. Чаша није пала када смо савили папир јер много више молекула(нaјситнији делић једног тела који још задржава сва својства) учествује у држању чаше.



 2.НИВО 


  1. Ученици другог разреда су изучавали електрицитет и електричну струју. У природи често можеш видети муњу. Знаш ли шта је муња и како настаје? Спреми се да ти створиш муњу. Пронађи у књизи оглед Муња из кашике. Прати упутства, изведи оглед и напиши своје закључке.
    • Због чега ти је потребна метална плоча или послужавник? Шта се десило када си лењир спустио на послужавник? Шта си помислио када се између послужавника и кашике појавила муња? Објасни због чега се муња појавила?
    • Ако ниси успео да створиш муњу, размисли и закључи где си погрешио па покушај поново.
  2.  
     Муња у природи настаје када се сударе два облака минус или плус (негативни и позитивни) настаје муња.Потребна ми је метална плоча или послужавник због тога што метал добро проводи електричну енергију. Када сам спустила наелектрисани лењир електрицитет је прошао кроз послужавник па дошао до кашике. Муња се појавила због електрицитета, да нисмо наелектрисали лењир муња се не би појавила.


3.НИВО 

1. Шта мислиш, како би могао да искористиш ову појаву? Сазнај до каквих је закључака и открића дошао наш велики проналазач Никола Тесла, посматрајући ову појаву. Књигу о њему пронађи у нашој библиотеци. Опиши нам које је огледе дечак Никола Тесла још спроводио и шта је на основу њих смислио.

Никола Тесла посматрајући муње закључио да може да направи муњу. Никола Тесла је мазио мачка кад је био мали, и приметио је електрицитет. Како се мачкове длаке дижу. На основу тога је смислио електрицитет.

уторак, 27. новембар 2018.

О хлебу

О хлебу

1. ниво

Хлеб не сме да се стави на сто потрбушке, нити да се забоде ножем па пресече, не сме ни да се баца и гура. На хлеб се не сме пљунути ни псовати.
Богобојазан домаћин се лепо понаша према хлебу. Пре него што га изреже, прво прекрсти себе па онда хлеб.
У Војводини се пре хлеб јео са сољу и паприком, масти, са шећером, пекмезом или медом.
Деца су некада на хлеб мазала маст.
ваљан-добар,праведан,поштен...
бећар паприкаш-летње јело (сатараш)
фришак-свеж
помфрезле-прженице
креденац-велики ормар у кухињи

2.ниво

Хлеб је некада имао почасно место у креденцу јер је био светиња.
а)Људи на селу никада нису бацали стари хлеб.Ако нису знали шта ће од њега да направе онда су га дали животињама.
б)Фришак хлеб нису давали деци да их не би заболео стомак.

3.ниво

Паору су бесплатни дани када пада киша и греје сунце,а скуп му је хлеб, семе и земља у којој расте пшеница.

О хлебу

1.ниво

1. Хлеб не ваља стављати на сто потрбушке, забости нож у њега, клати га, бацати, гурати, пљувати и псовати.
2. Богобојазан домаћин ће се прекрстити и прекрстити хлеб па ће га тек онда појести.
3. Хлеб се  у Војводини јео са мало соли и паприке, са млеком, чорбом, чајем, са супом, пекмезом или медом.
4. Деца су на хлеб некада мазала маст.
5. 
ваљан-праведан, поштен, честит, добар, исправан

бећар паприкаш-летње јело са паприком и парадаизом (сатараш)

фришак-свеж

помфезле-прженице

креденац-врста ормара која се налази у трпезарији или кухињи

2.ниво

1. Хлеб се чувао у креденцу, његово место се никад није мењало.
2.а) Људи на селу никада нису бацали стари хлеб. Ако нису знали шта да направе од њега,  давали су га живини, псима и свињама.
б) Фришак хлеб нису давали деци да их не би болео стомак.
3. Паору су бесплатни дани они у којима пада киша и они када сија сунце. Паору је скупо:зрно, земља,сунце,киша и паоров зној.

3.ниво

1. Некада су се људи према хлебу односили као према светињи јер им је био важан и нису имали  где да га купе, а нису имали ни довољно брашна да га умесе. Често су били гладни. У наше време за хлеб више не говоримо да је светиња јер га имамо много и имамо где да га купимо. Једемо мало хлеба јер имамо много друге хране, па га и не ценимо због тога.

уторак, 20. новембар 2018.

Младост и први изуми

                                         
                                                              1. НИВО
2. Тесла је имао изузетно истанчана чула. Шта је малом Николи било непријатно, а шта пријатно да види, чује, осети? Како су му чула помогла за бављење науком?



Николи су сметале многе ствари. Није волео женске минђуше, али  му се свиђао остали накит. Када би видео бисер веома агресивно, а предмети оштрих ивица били су му фасцинантни. Никада не би додирнуо нечију косу сем ако би неко уперио пиштољ у њега. Није волео брескву, када би се делић биљке камфор налазио у његовом присуству осећао би се нелагодно. Када би испустио папирић у воду имао би чудан осецај у устима је осцао грозан. 



                                                                   2.НИВО
2.Да ли је Тесла имао подршку да се бави научним радом? Ко је његове намере и жеље спречавао, а ко их је подржавао? Објасни захваљујући чему је Тесла успео да оствари своје жеље.
Од стране породице није имао потпуну подршку. Његове жеље је подржавала мајка јер је и она била креативна и маштовита као и он. Са друге стране отац га је спутавао и наводио на пут монаха у сеоској цркви. Никола Тесла је остварио своје жеље помоћу подршке коју му је прузала не само мајка већ и његова околина. Његова упорност и амбициозност је била невероватна.И она му је помогла.
 3. Објасни шта су рукотворине, а шта умотворине. Како су и једне и друге присутне у Теслином животу? Објасни и реч изум - како је настала и шта значи.
 Рукотворине су изуми и предмети које је човек створио.Зову се рукотворине јер их је човек створио својим рукама. Умотворине  су брзалице, питалице успаванке и многе друге. Оне спадају у народну књиЖопевност. Осим народне  књижевности Умотворине и рукотворине у Теслином животу представљају битну ставку. Умотворине су Николи користиле за изоштравање ума, рукотворине су му помагале да добије идеје и инспирације. Реч изум је настала од две речи- ИЗ и УМ. Реч изум схватам као замисао која се претвара у стварност.


 

четвртак, 8. новембар 2018.

Прича о Oлимпијским играма

                     1. НИВО




1. Опиши где су настале Олимпијске игре. Како је изгледало то место у Грчкој на почетку, а како касније кад су игре биле у пуном процвату. Објасни период мира у старој Грчкој.

Олимпијске игре су настале у Грчкој. Одигравале су се у долинама
река где су били маслињаци и у ниским бреговима југозападне грчке. У почетку је постојало само једно такмичење на сто двадесет метара, то је била дужина стадиона. После један век су постојала осамнаест  главних такмичења. Прва је била трка двоколица која се звала ,,Тетрипон". Одвијала се у ,,Хипограму".


3. Проучи и наведи каква су била права жена у Олимпијским играма, од sтаре Грчке до данас.

Права жена су била да не смеју присуствовати јер би биле кажњене смрћу. Једна удата жена се претварала да је тренер да би гледала свог сина. Открили су је када јој је син победио у боксу, отац и браћа су јој били олимпијски победници па  су јој опростили. Од тада су и жене морале бити голе. Данас све жене могу присуствовати олимпијским играма и могу бити обучене како желе.

2.НИВО 


3. Протумачи гесло (девизу) Олимпијских игара. Када и ко ју је смислио? Наведи и шта је то фер-плеј.


 Гесло (девиза) Олимпијских игара је да је много важније учествовати него победити, али је лепо и победити. Увек је битније да се бориш а не да победиш. Увек ћеш дати све од себе али некад нећеш победити. Неко други ће победити, био је бољи али следећег пута ћеш ти бити бољи. Сви ће бити поносни на тебе иако ниси победио, тиме си представио своју породицу и себе. Олимпијске игре је смислио Зевсов син који је био Херакле звали су га Херкул. Смислио је 776. године. Друга тврдња је да су почеле у спомен лидијског принца Пелопса пре пуно година је победио је и такмичио се да би освојио лепу принцезу коју би узео за жену. Фер-плеј значи да сви морају бити поштени једни према другима. Сви треба да поштују правила која одреди судија: сви треба да крену на време, сви стоје иза линије, нико се не гура, забрањено подмећање ногу...

 3. НИВО 

2.   Направи ранг листу најуспешнијих спортиста, набрајајући спортске дисциплине у којима су освојили медаље.
 
1. Принц  Пелопс   -  трка двоколица 
2. Џејмс Коноли       -   троскок
3. Џон Боланд          -     тенис
4.Овенес Џеси   -   трка
5. Овенес Џеси    -   скок у даљ
6. Овенеs Џеси    -  штафети
7. Луис Карл   -     трка
8. Луис Карл   - скок у даљ
9. Луис Карл         - штафети
10. Фани Бланкерс Коен   -     трка
11. Фани Бланкерс Коен     -    штафети
12. Боб Бимон     -   скок у даљ
13. Марк Шпиц     -    пливање
14. Стив Редгрејв   -   издржљивост
15. Биргит Фишер  -    веслачица


И ако  није било потребно направила сам плакат на коме сам приказала најважније олимпијске игре (дисциплине) у којима су се људи такмичили или надметали.